Astăzi, 40 de echipaje medicale din toată ţara vor circula cu sirenele pornite prin oraşe
Peste 40 de echipaje medicale ale Serviciilor de Ambulanta Judetene (SAJ) din toata tara sunt asteptate joi, 28 iulie, la un eveniment organizat cu ocazia Zilei Nationale a Ambulantei din România si a 116 ani de la înfiintare. La evenimentul care este programat sa aiba înceapa de la ora 10.00 în Piata Palatului Culturii vor participa delegatii ale SAJ din toata tara, alaturi de autoritati locale si este asteptat si ministrul Sanatatii, Alexandru Rafila.
„Evenimentul este organizat pentru prima data în judetul nostru, fiind un motiv de sarbatoare pentru toti salvatorii din prima linie. În fiecare an ne reunim sub deviza «Totdeauna si tuturor, gata pentru ajutor!» pentru a omagia munca, efortul, pasiunea si profesionalismul celor care acorda primul ajutor”, a declarat dr. Angelica Hristea, managerul SAJ Iasi.