ANM a prelungit Codul galben de caniculă până marți seara
Meteorologii au prelungit Codul galben de caniculă până marți, la ora 21:00. Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), valul de căldură va persista în cea mai mare parte a țării sâmbătă și duminică, iar luni și marți vor fi afectate și județe din regiunile de sud și sud-est.
Sâmbătă și duminică (6 și 7 august), valul de căldură va persista în cea mai mare parte a țării, disconfortul termic va fi ridicat, iar local indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, se arată în prognoza actualizată a ANM.