ANM a emis sâmbătă o avertizare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică pentru 13 județe
ANM a emis sâmbătă o avertizare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică, ploi și vânt cu rafale de 60 – 70 km/h, valabilă între orele 14.00 – 22.00, pentru București și 13 județe. În sud și sud-est disconfortul termic se menține ridicat.
Avertizarea meteo Cod galben vizează Bucureștiul și județele Argeș, Teleorman, Giurgiu, Dâmbovița, Prahova, Călărași, Ialomița, Constanța, Tulcea, Brăila, Buzău, Vrancea și Galați.
În Muntenia, sudul Moldovei și Dobrogea continentală vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta local prin intensificări ale vântului, vijelii (viteze la rafală de peste 60…70 km/h), descărcări electrice, averse ce vor avea și caracter torenţial și izolat grindină.