Radio Hit

Playlist

BEN SAUNDERS - Dry Your Eyes

Mike Posner - Song About You

KATRINA + THE WAVES - Walking On Sunshine

Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Amalia Stan, debut perfect de an! Sabrera de la CSS Unirea Iași a cucerit titlul național la cadete

  • ianuarie 20, 2022
  • Narcis Pohoata

Început de an perfect pentru sabia ieșeană! Amalia Stan, sabreră pregătită la CSS Unirea Iași de antrenorii Alexandru Sirițeanu, Radu Tofan și Alin Lupeică, a cucerit, miercuri, un nou titlu național la cadete, al treilea consecutiv, după ce a învins-o în finală pe Catinca Dumitru, de la Steaua București, scor 15-11.

Sportiva ieșeană a avut o misiune mult mai dificilă în semifinale, fază în care a învins-o la limită pe Alexandra Mitruș, de la Dinamo, 15-14, cu același scor impunându-se în penultimul act și Catinca Dumitru, în fața colegei de club Maria Alexe.

Potrivit site-ului Federației Române de Scrimă, în prima semifinală, Alexandra Mitruș a fost condusă de Amalia Stan, dar a ținut aproape, apoi a declanșat câteva atacuri care restabilit egalitatea pe tabelă, 11-11.  Alexandra a condus de două ori pe final, cu 13-12 și 14-13, însă Amalia a revenit de fiecare dată și s-a impus cu 15-14. În a doua semifinală, Catinca Dumitru a condus-o pe colega sa de club, Maria Alexe, cu 11-6, dar în cele din urmă Maria a egalat la 12. S-a mers cap la cap până la ultima tușă, câștigată de Catinca, și scorul final a fost 15-14.  Ultimul act a fost dominat de Amalia Stan. Ieșeanca a condus în permanență, nu i-a permis Catincăi să se apropie prea mult pe tabelă, iar momentele de slăbiciune au fost puține. Amalia s-a impus cu 15-11 în finală și a câștigat aurul probei, ducând titlul la Iași. Medaliile de bronz au fost obținute de Alexandra Mitruș (CS Dinamo) și Maria Alexe (CSA Steaua).

Până în semifinale, campioana Amalia Stan a înregistrat următoarele rezultate: 15-9 cu Briana Pelin (    CSTA București) – în 16-imi de finală, 15-7 cu Lorena Mărgineanu (Dinamo București) – în optimi, 15-9 cu Rosemarie Benciu (CS Riposta București) – în sferturi.

Tot în concursul cadetelor, Teodora Chicoș (CSS Unirea) s-a clasat în final pe locul 19, Cezara Zaiț (CS Mușchetarul, antrenor emerit Iulian Bițucă) a terminat pe locul 28, Alexia Grosu (CSS Unirea Iași) a încheiat a 33-a, iar Daria Miron (CS Mușchetarul) a 35-a. Dintre ieșeni au mai participat Ilinca Minea (CSM Iași) – 39, Cătălina Matei (CSM Iași) – 40, Amalia Buruiană (CS Mușchetarul) – 43 și Sofia Maria Axinte (CS Mușchetarul).

Emoții și pentru junioare

Ziua a doua a Campionatelor Naționale va aduce pe planșă junioarele, concurs în care vor participa și sportive de la cluburile ieșene CSM, CSS Unirea și Mușchetarul.

Componența grupelor din prima fază a concursului este următoarea:

GRUPA 1: Anna Benedetta Ovesia (CS Dinamo), Viviana Boriceanu (CS Dinamo), Patricia Popa (CSA Steaua), Ilinca Pantiș (CS Riposta București), Teodora Oargă (CSTA București), Ilinca Minea (CSM Iași).

GRUPA 2: Sofia Corlătescu (CS Dinamo), Bianca Statie (CS Dinamo), Maria Badea (CSA Steaua), Teodora Chicoș (CSȘ Unirea Iași), Cela Sava Musteață (CS Riposta București), Maria Năstase (CSTA București).

GRUPA 3: Lorena Mărgineanu (CS Dinamo), Andreea Gheorghe (CSA Steaua), Cătălina Matei (CSM Iași), Giulia Aramoni (CS Dinamo), Alexia Lorena Dan (ACS Olimpic Cetate Râșnov), Mihaela Chițu (CS Riposta București), Crina Dinu (CSTA București).

GRUPA 4: Denisa Șerban (CSA Steaua), Iulia Maria Păun (CSA Steaua), Ioana Crăciun (CS Dinamo), Anastasia Fusea (CS Dinamo), Maria Cojocaru (CS Riposta București), Ioana Arabolu (ACS Duel București).

GRUPA 5: Andreea Șerbănoiu (CS Dinamo), Ștefania Boncioagă (CS Dinamo), Petra Ioana Pătrănoiu (CS Dinamo), Briana Pelin (CSTA București), Amalia Buruiană (ACS Muschetarul Iași), Maria Tanislav (CS Riposta București), Emma Iacob (CSA Steaua).

GRUPA 6: Alexandra Mitruș (CS Dinamo), Teodora Berger (CS Dinamo), Ema Cîrligeanu (CS Riposta București), Cezara Zait (ACS Muschetarul Iași), Alexia Militaru (CSTA București), Catinca Dumitru (CSA Steaua).

GRUPA 7: Anastasia Mihalcea (CS Dinamo), Ioana Guliciuc (CS Dinamo), Ana Botezatu (CS Dinamo), Maria Bădulescu (ACS Duel București), Karina Vasile (CSA Steaua), Rosemarie Benciu (CS Riposta București).

GRUPA 8: Laura Moroianu (CS Dinamo), Alexandra Hehal (CS Dinamo), Andreea Adăniloaie (CS Dinamo), Sofia Maria Axinte (ACS Muschetarul Iași), Ruxandra Bolohan (ACS Duel București), Maria Alexe (CSA Steaua).

(Narcis POHOAȚĂ)