Radio Hit

Playlist

BEN SAUNDERS - Dry Your Eyes

Mike Posner - Song About You

KATRINA + THE WAVES - Walking On Sunshine

Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Jocurile Olimpice de la TOKYO, la start. Iată programul competiţiei și lista celor 101 sportivi români participanți

  • iulie 21, 2021
  • Narcis Pohoata

Programul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, care se desfăşoară în perioada 23 iulie – 8 august. Deşi competiţia începe oficial vineri, unele probe vor avea loc de miercuri.

Miercuri, 21 iulie 2021

Softball: începe prima fază (feminin) – primul eveniment

Fotbal: începe prima etapă (feminin)

Joi, 22 iulie 2021

Fotbal: începe prima etapă (masculin)

Vineri, 23 iulie 2021

Ceremonia de deschidere

Tir cu arcul: începe competiţia

Canotaj: începe cursele

Sâmbătă, 24 iulie 2021

Gimnastica artistică: începe competiţia

Badminton: începe etapa grupelor, simplu şi dublu

Baschet (3×3): începe etapa grupelor

Volei pe plajă: începe runda preliminară

Box: încep competiţiile

Ciclism: cursă de şosea (masculin)

Echitaţie: echipă de dresaj şi starturi individuale

Scrimă: competiţii de sabie (masculin) şi spadă (feminin)

Handbal: start preliminar (masculin)

Hochei: începe etapa grupelor

Haltere: începutul competiţiilor

Judo: -48 kg (feminin), -60 kg (masculin)

Tir sportiv: puşcă cu aer 10m (feminin), pistol cu ​​aer 10m (masculin)

Înot: începe competiţia

Tenis de masă: începe runda preliminară

Taekwondo: -49 kg (feminin), -58 kg (masculin)

Tenis: simplu şi dublu prima rundă

Volei: start competiţia preliminară (masculin)

Polo pe apă: starturi preliminare (feminin)

Haltere: 49 kg (feminin)

Duminică, 25 iulie 2021

Tir cu arcul: meciuri cu medalii pe echipe (feminin)

Gimnastica artistică: calificare (masculin)

Baschet: începe runda preliminară (masculin)

Canoe Slalom: începe cursa

Ciclism: cursă de şosea (feminin)

Sărituri în apă: trambulină finală sincronizată de 3 m (feminin)

Scrimă: concursuri de spadă (feminin) şi spadă (masculin)

Handbal: începe runda preliminară (feminin)

Judo: -52 kg (feminin), -66 kg (masculin)

Navigaţie: încep competiţiile

Tir: puşcă cu aer 10m (feminin), pistol cu ​​aer 10m (masculin)

Skateboard: concurs de stradă (masculin)

Surf: încep competiţiile (pot fi modificate în funcţie de condiţiile valurilor)

Înot: finale la 400 m mixt individual (ambele), 400 m liber (masculin) şi 4×100 m liber ştafetă (feminin)

Taekwondo: -57 kg (masculin), -68 kg (bărbaţi)

Volei: începe runda preliminară (feminin)

Polo pe apă: start preliminarii (masculin)

Haltere: 61 kg (masculin), 67 kg (masculin)

Luni, 26 iulie 2021

Tir cu arcul: finala pe echipe (masculin)

Gimnastica artistică: finala pe echipe (masculin)

Baschet: începe runda preliminară (feminin)

Canoe slalom: final C1 (masculin)

Ciclism, mountain bike: cross-country (masculin)

Sărituri în apă: finală platformă sincronizată de 10 m (masculin)

Scrimă: competiţii de sabie (feminin) şi spadă (masculin)

Judo: -57 kg (feminin), -73 kg (masculin)

Rugby: începe etapa grupelor (masculin)

Tir sportiv: calificarea skeet şi finală

Skateboard: concurs de stradă (feminin)

Înot: finale la 100 m fluture (feminin), 100 m bras (masculin), 400 m liber (feminin), 4x100m liber ştafetă (masculin)

Tenis de masă: final dublu (mixt)

Taekwondo: -67 kg (feminin), -80 kg (masculin)

Triatlon: cursa masculină

Haltere: 55 kg (feminin)

Marţi, 27 iulie 2021

Gimnastica artistică: finala pe echipe (feminin)

Canoe slalom: K1 final (feminin)

Ciclism, mountain bike: cross-country (feminin)

Sărituri în apă: finală platformă sincronizată de 10 m (feminin)

Echitaţie: finalul pe echipe

Scrimă: echipă spadă (feminin)

Judo: -63 kg (feminin), -81 kg (masculin)

Tir sportiv: concurs de pistol cu ​​aer (mixt)

Softball: finală (feminin)

Înot: finale în 200 m liber (masculin), 100 m spate (ambele), 100 m bras (feminin)

Taekwondo: + 67 kg (feminin), + 80 kg (masculin)

Triatlon: cursa feminină

Haltere: 59 kg (feminin), 64 kg (feminin)

Miercuri, 28 iulie 2021

Gimnastica artistică: finală generală (masculin)

Baseball: star preliminarii (masculin)

Baschet (3×3): meciuri cu medalii

Ciclism: cronometre

Sărituri în apă: trambulină sincronizată 3m finală (masculin)

Echitaţie: final individual

Scrimă: proba sabie pe echipe (masculin)

Judo: -70 kg (feminin), -90 kg (masculin)

Rugby: meciuri cu medalii (masculin)

Surf: meciuri cu medalii (pot fi modificate în funcţie de condiţiile valurilor)

Înot: finale în 200 m liber (feminin), 200 m fluture (masculin), 200 m mixt individual (feminin), 1500 m liber (feminin), 4x200m liber ştafetă (masculin)

Haltere: 73 kg (masculin)

Joi, 29 iulie 2021

Gimnastică artistică: finală generală (feminin)

Canoe slalom: C1 (feminin)

Ciclism, curse BMX: începe competiţia

Scrimă: echipă sabie (feminin)

Golf: zi de deschidere (masculin)

Judo: -78 kg (feminin), -100 kg (masculin)

Canotaj: finale dublu

Rugby: începe etapa grupelor (feminin)

Tir:

Înot: finale la 800 m liber (masculin), 200 m bras (masculin), 200 m fluture (feminin), 100 m liber (masculin), 4×200 m ştafetă liber (feminin)

Tenis de masă: meciuri la medalii la simplu (feminin)

Vineri, 30 iulie 2021

Tir cu arcul: individual (feminin)

Atletism: începe competiţia; 10.000 m final (masculin)

Badminton: meciuri de medalii la dublu mixt

Canoe slalom: K1 (masculin)

Ciclism, curse BMX: Finale

Echitaţie, evenimente: începe competiţia

Scrimă: proba spadă pe echipe (masculin)

Judo: + 78 kg (feminin), + 100 kg (masculin)

Canotaj: finale 8+1

Tir sportiv: pistol de 25 m (feminin)

Înot: 200m bras (feminin), 200m spate (masculin), 100m liber (feminin), 200m mixt individual (masculin)

Tenis de masă: meciuri la medalii la simplu (masculin)

Tenis: finala de dublu (masculin)

Gimnastică pe trambulină: individual (feminin)

Sâmbătă, 31 iulie 2021

Tir cu arcul: individual (masculin)

Atletism: finale la aruncarea discului (masculin), ştafetă 4x400m (mixt), 100m (feminin)

Badminton: meciuri de medalii la dublu (masculin)

Ciclism, BMX freestyle: începe competiţia

Scrimă: proba sabie pe echipe (feminin)

Judo: echipă (mixtă)

Rugby: meciuri de medalii (feminin)

Navigare: curse de medalii RS: X

Tir sportiv: capcană (mixtă), puşcă de 50 m 3 poziţii (feminin)

Înot: finale la 100 m fluture (masculin), 200 m spate (feminin), 800 m liber (feminin), ştafetă 4×100 m mixt

Tenis: finală individuală (feminin)

Gimnastică pe trambulină: individual (masculin)

Triatlon: mixt

Haltere: 81 kg (masculin), 96 kg (masculin)

Duminică, 1 august 2021

Gimnastică artistică: finale la sol (masculin), sărituri (feminin), cal cu mânere (masculin), paralele (feminin)

Atletism: săritură în înălţime (masculin), triplusalt (feminin), 100m (masculin)

Badminton: meciuri de medalii la simplu (feminin)

Ciclism, BMX freestyle: finale

Sărituri în apă: trambulină de 3 m (feminin)

Scrimă: echipă floretă (masculin)

Golf: ultima zi (masculin)

Navigare: curse cu medalii laser

Înot: finale în 50 m liber (ambele), 1500 m liber (masculin), ştafetă 4x100m mixt (ambele)

Tenis: finală la simplu (masculin), finală la dublu (feminin), finală la dublu (mixt)

Haltere: 76 kg (feminin)

Lupte: începe competiţia

Luni, 2 august 2021

Gimnastica artistică: finale inele (masculin), sol (feminin), sol (masculin)

Înot sincron: începe competiţia (feminin)

Atletism: finale la săritură în lungime (masculin), 100 m garduri (feminin), disc (feminin), 3000 m obstacole (masculin), 5000 m (feminin)

Badminton: meciuri de medalii la dublu (feminin), meciuri la medalii la simplu (masculin)

Canoe sprint: începe competiţia

Ciclism, pistă: începe competiţia; finale sprint echipă (feminin)

Echitaţie: finală echipă, finală individuală

Navigaţie: 49er FX cursă de medalie (feminin), 49er cursă de medalie (masculin)

Tir sportiv: 25m pistol cu ​​foc rapid (masculin), 50m puşcă 3 poziţii (masculin)

Haltere: 87 kg (feminin), + 87 kg (feminin)

Lupte: finale la greco-romane 60 kg (masculin), greco-roman 130 kg (masculin), liber 76 kg (feminin)

Marţi, 3 august 2021

Gimnastică artistică: finale la paralele (masculin), bârnă (feminin), bară (masculin)

Atletism: finale la săritura în lungime (feminin), 400 m garduri (masculin), săritura cu prăjina (masculin), aruncarea ciocanului (feminin), 800 m (feminin), 200 m (feminin)

Box: finala (masculin)

Canoe sprint: finale în caiac simplu 200m (feminin), canoe dublu 1000m (masculin), caiac simplu 1000m (masculin), caiac dublu 500m (feminin)

Ciclism, pistă: finale pe echipe (feminin) şi sprintul în echipă (masculin)

Sărituri în apă: trambulină de 3 m (masculin)

Navigaţie: curse de medalii în Finn (masculin), Foiling Nacra 17 (mixt)

Alpinism sportiv: începe competiţia (masculin)

Haltere: 109 kg (masculin)

Lupte: finale la greco-roman 77 kg (masculin), greco-roman 97 kg (masculin), liber 68 kg (feminin)

Miercuri, 4 august 2021

Înot sincron: finala dublu (masculin)

Atletism: finale la 400 m garduri (feminin), 3000m alergare cu obstacole (feminin), aruncarea ciocanului (masculin), 800m (masculin), 200m (masculin)

Box: finala la categoria uşoară (masculin)

Ciclism, pistă: finalizarea urmăririi în echipă (masculin)

Echitaţie: sărituri individuale finale

Golf: open (feminin)

Maraton înot: 10 km (feminin)

Navigaţie: 470 curse cu medalii

Skateboarding: concurs de parc (feminin)

Alpinism sportiv: începe competiţia (feminin)

Haltere: + 109 kg (masculin)

Lupte: finale greco-romane 67 kg (masculin), greco-roman 87 kg (masculin), liber 62 kg (feminin)

Joi, 5 august 2021

Atletism: finală la triplusalt (masculin), 100 m garduri (masculine), 20 km marş (masculin), sărituri cu prăjina (feminin), 400 m (masculin)

Canoe sprint: finale în caiac simplu 200m (masculin), canoe individual 200m (feminin), caiac simplu 500m (feminin), caiac dublu 1000m (masculin)

Ciclism, pistă: keirin final (feminin), omnium (masculin)

Sărituri în apă: platformă de 10 m (feminin)

Hochei: meciuri cu medalii (masculin)

Karate: finale kata (feminin), kumite -67 kg (masculin), kumite -55 kg (feminin)

Maraton înot: 10 km (masculin)

Pentatlon modern: începe competiţia

Skateboarding: concurs de parc (masculin)

Alpinism sportiv: final combinat (masculin)

Tenis de masă: meciuri cu medalii pe echipe (feminin)

Lupte: finale la freestyle 57 kg (masculin), liber 86 kg (masculin), liber 57 kg (feminin)

Vineri, 6 august 2021

Atletism: finale la 50km marş (bărbaţi), 20km marş (femei), aruncarea suliţei (femei), 5000m (bărbaţi), 400m (femei), 1500m (femei), ştafetă 4x100m (ambele)

Volei pe plajă: meciuri de medalii (femei)

Box: finala categoria grea (masculin)

Ciclism, pistă: finale la Madison (femei), sprint (bărbaţi)

Fotbal: meci de medalie de aur (feminin)

Hochei: meciuri de medalii (masculin)

Karate: finale în kata (bărbaţi), kumite -61 kg (femei), kumite -75 kg (bărbaţi)

Pentatlon modern: final (femei)

Gimnastica ritmică: începe competiţia (femei)

Alpinism sportiv: final combinat (feminin)

Tenis de masă: meciuri cu medalii pe echipe (masculin)

Lupte: finale în freestyle 74 kg (masculin), liber 125 kg (bărbaţi), liber 53 kg (femei)

Sâmbătă, 7 august 2021

Înot artistic: proba pe echipe (feminin)

Atletism: maraton (feminin); finale la sărituri în înălţime (feminin), 10.000 m (feminin), aruncarea suliţei (masculin), 1500 m (masculin), ştafetă 4×400 m (ambele)

Baseball: meciuri de medalii (masculin)

Baschet: meci de medalie de aur (masculin)

Volei pe plajă: meciuri de medalii (masculin)

Box: finale

Canoe sprint: finale în canoe dublu 500m (feminin), canoe simplu 1000m (masculin), caiac patru 500m (ambele)

Ciclism, pistă: finala (masculin)

Sărituri în apă: platformă de 10 m (masculin)

Echitaţie: finală de sărituri în echipă

Fotbal: meci de medalia de aur (masculin)

Golf: ultima zi (feminin)

Handbal: meciuri de medalii (masculin)

Karate: finale în kumite + 61 kg (feminin), kumite + 75 kg (masculin)

Pentatlon modern: final (masculin)

Gimnastică ritmică: individuală (feminin)

Volei: meciuri cu medalii (masculin)

Polo pe apă: meciuri cu medalii (feminin)

Lupte: finale la freestyle 65 kg (masculin), liber 97 kg (masculin), liber 50 kg (feminin)

Duminică, 8 august 2021

Ceremonie de închidere

Atletism: maraton (masculin)

Baschet: joc cu medalie de aur (feminin)

Box: finale

Ciclism, pistă: finale în sprint (feminin), keirin (masculin); omnium (feminin)

Handbal: meciuri de medalii (feminin)

Gimnastică ritmică: proba pe echipă (feminin)

Volei: meciuri cu medalii (feminin)

Polo pe apă: meciuri cu medalii (masculin).

România va fi reprezentată la Jocurile Olimpice de la Tokyo de 101 sportivi care vor concura în 17 discipline sportive: înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet 3×3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box, scrimă, triatlon, tir cu arcul, judo şi tenis.

Atletism (10 sportivi): Florentina Costina Iusco şi Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei). Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana Manuela Pantelimon, Mihai Corucle

 

Echipa feminină baschet 3×3 (4 jucătoare + 2 rezerve): Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Ćuić; Rezerve – Anca Şipoş, Gabriela Irimia. Antrenor – Tatiana Gallová;

Box (2): Cosmin-Petre Gîrleanu (52 kg), Maria Claudia Nechita (57 kg). Antrenori: Dumitru Dorobanţu, Adrian Lăcătuş;

Canotaj – 9 echipaje (36 sportivi + 2 rezerve):

Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu;

Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea;

Patru rame fără cârmaci  masculin (4-): Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari;

Patru rame fără cârmaci feminin (4-):  Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu;

Doi rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi;

Doi rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă;

Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă;

Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş;

Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache;

REZERVE: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei

Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Ionel Măstăcan, Bogdan Liviu Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei

Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea). Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis;

Fotbal (18 jucători + 4 rezerve):

PORTARI: Aioani Marian Mihai, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu;

FUNDAŞI:  Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Ion Gheorghe, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore;

MIJLOCAŞI: Mihai Alexandru Dobre, Marius Mihai Marin, Dragoş Ionuţ Nedelcu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca;

ATACANŢI: Andrei Sîntean, George Danuţ Ganea, Valentin Gheorghe;

Antrenori: Mirel Matei Rădoi, Constantin Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader

Gimnastică artistică (3): Maria Larisa Holbură (individual compus), Larisa Andreea Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri). Antrenori: Ştefan Csaba Gál; Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan;

Înot (4): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Andreea Costea (50 m,100 m liber). Antrenori: Mugur Constantin Tomescu, Adrian Rădulescu;

Canoe sprint (2): Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 – 1000 m). Antrenor – Florin Popescu;

Judo (3): Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg), Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg). Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi;

Lupte (5): feminin – Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tünde Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane –  Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg). Antrenori: Petrică Carare, Nikolay Ilich Stoyanov, Ion Vremere;

Scrimă (2): Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie). Antrenori: Rareş Eugen Dumitrescu, Radu Nicolae Podeanu;

Tenis (2): Ioana  Raluca Olaru, Monica Niculescu, Mihaela Buzărnescu. Antrenor: Stelian Călin Ciorbagiu;

Tenis de masă (4 + 1 rezervă): Daniela Dodean Monteiro (echipe), Bernadette Szocs (echipe, simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (echipe, simplu), Irina Ciobanu (echipe, rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt). Antrenori:  Viorel Filimon, Andrei Filimon;

Tir sportiv (1): Laura Georgeta Ilie (10 m puşcă aer comprimat). Antrenor:  Olimpiu Florin Marin;

Tir cu arcul (1): Mădălina Ştefania Amăistroaie. Antrenor: Viorel Habian;

Triatlon (1): Felix Pierre Duchampt. Antrenor: Ovidiu Nicolae Burghelea.