Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

15 noi cazuri de infectări COVID-19 la Iași în ultimele 24 de ore

  • august 10, 2021
  • Diana Nechita

Potrivit informațiilor transmise de Institutul Naţional de Sănătate Publică, până pe data de 10 august 2021, pe teritoriul judeţului Iaşi au fost confirmate 42.638 cazuri cu persoane infectate cu Covid-19. Au fost confirmate alte 15 cazuri faţă de ziua precedentă. În ultimele 24 de ore nu au fost depistate infectări cu noua tulpină Delta la persoane care ar fi fost deja confirmate pozitiv cu Covid-19 și au fost efectuate șapte externări.

Nu au fost înregistrate decese în ultimele 24 de ore în rândul persoanelor confirmate pozitiv, numărul total de decese fiind 929. În cadrul Campaniei de vaccinare împotriva COVID 19, desfășurată la nivelul judetului Iaşi, conform datelor centralizate, până în prezent au fost efectuate 397.606 de vaccinări. De la începutul campaniei de vaccinare s-au înregistrat 460 de reacții adverse ușoare.

La data de 10 august 2021 sunt ocupate 39 paturi dintre care opt sunt paturi ATI. Sunt libere doar zece paturi ATI, după cum vine: șase paturi ATI la Spitalul Municipal Paşcani, două paturi ATI la Spitalul ,,Sf. Spiridon” și altele două p la Spitalul de Neurochirurgie.