Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

TUIASI lansează trei inițiative strategice de cooperare transfrontalieră România–Republica Moldova

  • noiembrie 05, 2025
  • Diana Nechita

Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași (TUIASI) se află în prim-planul cooperării academice dintre România și Republica Moldova, odată cu lansarea a trei proiecte majore finanțate prin programul european Interreg NEXT România–Republica Moldova 2021–2027. Evenimentul a avut loc joi, 30 octombrie a.c., în Sala de Conferinţe „Cristea Niculescu-Otin” a TUIASI.

Cele trei proiecte, derulate în parteneriat cu Universitatea Tehnică a Moldovei (UTM), totalizează peste 2,5 milioane de euro și vizează modernizarea infrastructurii educaționale, dezvoltarea competențelor digitale și extinderea accesului la resurse științifice și inovare.

Prin aceste inițiative, TUIASI și UTM dezvoltă infrastructuri educaționale de ultimă generație, promovează competențele digitale și spiritul inovator în rândul studenților și cadrelor didactice și contribuie la reducerea decalajelor de dezvoltare prin investiții în cunoaștere, tehnologie și cooperare instituțională.

„Aceste trei proiecte vin să confirme încă o dată maturitatea relațiilor dintre Republica Moldova și România și să știți că nu sunt doar trei proiecte separate care privesc Universitatea Tehnică din Iași și Universitatea Tehnică din Republica Moldova, dar sunt trei proiecte care angajează viziunea de dezvoltare a Republicii Moldova.
Iar aceste trei proiecte sunt exact despre asta: inovație în cercetare, inovație în studiu. Deci trei piloni care vin să ajute mediul de afaceri să fie competitiv cu ceea ce se întâmplă în plan mondial și în Europa.
Aceste trei proiecte vin cu abordări inovatoare pe partea de studiu și cercetare, acolo unde mai avem mult de lucrat. Iar unul dintre ele este conexiunea cu mediul de afaceri. Aceste trei proiecte vor fi o premisă pentru IMM-uri, pentru că aici avem, să zic eu, un pic de lucrat, ca să conectăm ceea ce se întâmplă în universități cu mediul de afaceri”, a declarat Ion Coșer, consul onorific al Republicii Moldova la Iași.

„Din postura de colaborator prin acest laborator 5G, pe care noi l-am deschis la TUIASI, împreună cu cei din Facultatea de Electronică și Telecomunicații și ținând cont că în 2021 am deschis primul laborator în București, la Politehnică, ne-am gândit că este foarte important să susținem și o scalare internațională.
Cum era cel mai bine de făcut decât cu «surioara noastră mai mică», Moldova, și în speța cu Universitatea Tehnică din Moldova, cu sediul în Chișinău. Încercăm să susținem acest demers între cele două universități, pe o finanțare de tip cross-border educație și cercetare, având o rețetă funcțională și cu rezultate de succes.
Sperăm să se alieze la fel de frumos și de bine cum a scalat și colaborarea în Iași, adică să ajungem la proiecte de cercetare care să fie ușor-ușor transpusă înspre zona de piață, zona comercială. Noi operăm și în Moldova, deci, practic, viitorul este cel puțin la fel de frumos, sau arată cel puțin la fel de frumos cum arată și în România”, a spus Cristian Pațachia-Sultănoiu, manager de dezvoltare și inovare în cadrul echipei tehnice Orange România