Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Zeci de șoferi prinși băuți la volan în Iași: sancțiuni și dosare penale după controalele poliției

  • octombrie 23, 2025
  • Diana Nechita

În perioada 18-19 octombrie, polițiștii rutieri din Iași au organizat controale pentru depistarea conducătorilor auto aflați sub influența alcoolului. În total, au fost efectuate 402 teste alcoolscopice, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 109 sancțiuni contravenționale. De asemenea, 15 șoferi periculoși au fost scoși din trafic și au avut suspendat dreptul de a conduce autovehicule, conform legislației în vigoare.

Pe 21 octombrie, polițiștii din cadrul Secției nr. 10 Poliție Rurală Ruginoasa, împreună cu colegii de la Poliția Municipiului Pașcani – Biroul Rutier, Serviciul de Investigare a Criminalității Economice Iași și lucrători ai O.P.C. Iași, au desfășurat o acțiune de tip BLITZ în comunele Stolniceni-Prăjescu, Mogoșești-Siret și Hălăucești.

Scopul acțiunii a fost menținerea siguranței publice, prevenirea infracțiunilor cu violență, verificarea respectării regimului rutier, prevenirea accidentelor și combaterea comerțului ilicit, inclusiv a comercializării ilegale de animale.

În cadrul acestei acțiuni au fost legitimate 37 de persoane, controlate 25 de autovehicule și 2 unități economice. Au fost aplicate 7 sancțiuni contravenționale, dintre care 4 conform OUG nr. 195/2002, 2 conform OUG nr. 97/2005 și una conform OG nr. 21/1992, valoarea totală a amenzilor ridicându-se la 9.215 lei.