Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Mihai Bordeianu, prima reacție după ce a fost convins să continue cu Poli Iași. ”Am fost convins să rămân. Voi da totul și sper să ajut echipa să se salveze de la retrogradare”

  • februarie 11, 2025
  • Narcis Pohoata

Mihai Bordeianu rămâne la Poli Iași. Experimentatul mijlocaș în vârstă de 33 de ani a avut, luni seară, o discuție decisivă cu conducerea clubului și antrenorul Vasile Miriuță și a decis să continue la Iași până la sfârșitul sezonului.

Mihai Bordeianu continuă cu Poli Iași

Curtat insistent în ultima perioadă de FC Botoșani și nu numai, mijlocașul central Mihai Bordeianu, 33 de ani, a decis să rămână la Poli Iași. Fostul multiplu campion cu CFR Cluj a luat hotărârea luni seară, după o discuție decisivă pe care a avut-o la sediul clubului cu președintele Cornel Șfaițer, managerul executiv Florin Briaur și antrenorul Vasile Miriuță.

Bordeianu a venit la Poli Iași în iulie 2023, la insistențele lui Cornel Șfaițer și tot conducătorul din Copou a fost cel care l-a convins să continue la gruparea moldavă până la finalul sezonului.

”Am fost convins să rămân. Voi da totul și sper să ajut echipa să se salveze de la retrogradare”

La sfârșitul discuțiilor avute luni seară, căpitanul Mihai Bordeianu și-a strâns mâna cu antrenorul Vasile Miriuță și toți cei prezenți au convenit să pună batista pe țambal pentru binele echipei.

”Am fost convins să rămân. Domnul președinte Cornel Șfaițer m-a convins să continui și am acceptat să continui până la final. Sunt foarte motivat, voi da totul și sper să ajut echipa să se salveze de la retrogradare. Dacă voi fi folosit, voi da tot ce pot să ajut echipa și sper să contribui la reușitele Politehnicii mai mult decât am făcut-o până acum”, a declarat Mihai Bordeianu pentru ProSport.

Cornel Șfaițer: ”Avem nevoie de experiența lui Bordeianu”

În cursul dimineții de luni, președintele Șfaițer dădea asigurări că îl va convinge pe Mihai Bordeianu să continue cu Poli Iași.

”Mihai este sub contract cu clubul și nu va pleca. Vom avea o discuție cu el și cu antrenorul Vasile Miriuță și sunt sigur că va rămâne la echipă. Bordeianu este un jucător important pentru noi, este căpitanul nostru, iar Poli Iași are nevoie de experiența lui. Sunt sigur că-l vom vedea apt pe teren la meciul cu CFR Cluj”, spunea Cornel Șfaițer.

Scos din lot pentru meciul cu Universitatea Cluj

Conflictul dintre Mihai Bordeianu și antrenorul Vasile Miriuță s-a iscat după meciul cu Craiova, pierdut de moldoveni cu 1-4. Tehnicianul i-a avertizat pe elevii săi că vor sta în tribune dacă nu pun osul, iar la disputa cu UTA și-a lăsat căpitanul pe banca de rezerve pe toată durata partidei. Miriuță a mers mai departe și l-a scos din lot pe Bordeainu pentru meciul de la Cluj, cu Universitatea (2-2). Asta după ce – spune Miriuță, căpitanul și golgheterul Iașiului ar fi spus în prezența staff-ului că vrea să părăsească clubul.

În cele din urmă, experimentatul mijlocaș, marcator a 6 goluri în acest sezon (5 în campionat și unul în Cupa României), a ajuns la un acord cu staff-ul tehnic și administrativ și își va duce la bun sfârșit contractul scandent în vară.

(Narcis POHOAȚĂ)