Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Parcul industrial Holboca va avea până la 50 de hale

  • februarie 04, 2025
  • Diana Nechita

SMM Invest, o firmă contractată de Consiliul Județean (CJ) Iași, a finalizat studiul de fezabilitate aferent inițiativei administrației județene de a amenaja un parc industrial la Holboca, în proximitatea complexului sportiv aflat în construcție. Documentația tehnică a intrat în faza de obținere a avizelor necsesare.

CJ are în plan mai multe parcuri industriale în județ, dar singurul aflat în execuție este cel de la Lețcani, o investiție tergiversată ani la rândul. De la momentul resuscitării proiectului au trecut deja mai bine de 4 ani, dar parcul încă nu este finalizat: constructorul a amânat de mai multe ori termenul de finalizare a investiției.

„Se propune realizarea unei clădiri cu regim de înălțime parter și un etaj cu amprenta la sol de 150 mp, cu destinația spații administrative, drumuri de incintă, aducțiuni de utilități pentru fiecare lot, împrejmuire perimetrală și trotuare pentru circulația pietonală, zone verzi, amenajare post trafo sau alte anexe aferent utilităților parcului, amenajarea de parcări pentru TIR-uri și autoturisme, precum și lotizarea terenului, în vederea concesionării pentru construirea hale de depozitare/producție, parfcare și zonă tehnică”, se arată în documentația consultată de APIX.ro.