Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Conducerea Aeroportului Iași vine cu soluții pentru aeronavele care aterizează în același timp și care aduc un flux mare de pasageri

  • iunie 02, 2023
  • Diana Nechita

Conducerea Aeroportului Iași vine cu soluții pentru aeronavele care aterizează în același timp și care aduc un flux mare de pasageri. Pentru a proteja pasagerii care așteaptă să intre în terminalul T3, conducerea Aeroportului a găsit cateva soluții. Pasagerii vor putea astepta noile zboruri într-un loc acoperit și ferit de ploi.

„Vrem să protejăm pasagerii. Sunt momente într-un sfert de oră de exemplu în care ajung 4, 5 aeronave iar asta înseamnă un flux foarte mare de pasageri pe sosiri de peste 1000 de pasageri ori numărul de cabine de Poliție de Frontieră este limitat și automat se stă la coadă pe platformă. De aceea vom instala o copertină pentru a proteja pasagerii de soare și de ploaie. Vom redirecționa acest flux să vină în fața terminalului T2 fără a afecta accesul dinspre și spre zborurile interne”, a spus Romeo Vatră, Directorul Aeroportului Iași.