Bilanțul cutremurului din Turcia și Siria depășește 37.000 de morți
În Turcia și Siria au murit peste 37.000 de oameni, potrivit celui mai recent bilanț al victimelor. O mamă din Siria și bebelușul ei nou-născut au fost salvați, de două ori într-o săptămână, în urma cutremurelor care le-au lovit casa. Femeia a născut prematur, după care s-a întors acasă.
Câțiva supraviețuitori au fost aduți la suprafață după mai mult de 7 zile de la marele cutremur. O fetiță a fost salvată după aproape 180 de ore.
Tot în Hatay, o femeie a fost salvată după 175 de ore petrecute sub o clădire prăbuşită, însă operaţiunile de salvare sunt din ce în ce mai rar încununate de succes.
În total, 34.000 de salvatori acţionează în prezent în căutarea supravieţuitorilor, conform vicepreşedintelui turc Fuat Oktay. Aproximativ 400.000 de persoane au fost evacuate din locuinţele devenite nesigure după seism, iar 1,2 milioane de oameni au fost cazaţi în cămine studenţeşti.