Iohannis susține că nu ar fi rău să se elaboreze un plan „decent” privind economisirea energiei în România
„Eu cred că nu ar fi rău să se elaboreze un plan decent, repet nu vrea nimeni să stea lumea în frig, dar un plan decent de economisire cu cap este probabil binevenit”, a afirmat Iohannis, înainte de a participa la reuniunea informală a Consiliului European de la Praga. Joi, şeful statului a participat la prima reuniune a Comunităţii Politice Europene.
Întrebat dacă este fezabilă plafonarea prețului gazelor, ca o soluție pentru a avea prețuri accesibil pentru această iarnă la energie, Iohannis a răspuns: „Sunt luate în considerare două măsuri. Una este de plafonare a prețurilor gazului, o măsură care este gândită pe termen relativ scurt, până trecem de iarnă, însă Comisia trebuie să vină cu detalii elaborate de experți pentru ca această limitare a prețurilor, price capping, cum spun ei, să nu afecteze pe furnizorii care sunt de partea noastră, de exemplu, Norvegia, care livrează o treime din gazul european.