Furnizorii de gaze şi electricitate vor emite cu întârziere facturile privind consumul pe luna septembrie
Furnizorii de gaze şi electricitate vor emite cu întârziere facturile privind consumul pe luna septembrie, deoarece nu au avut timp să-şi adapteze softurile de emitere a facturilor, a anunțat Dana Dărăban, director executiv al Federaţiei Asociaţiilor Companiilor de Utilităţi din Energie (ACUE).
„Cred că toţi furnizorii vor întâmpina probleme în implementarea noilor criterii de selecţie a beneficiarilor, de aplicare a plafonului la anumite marje de consum, ceea ce este foarte posibil să ducă, în anumite situaţii, la întârzieri. Noi am văzut legea adoptată la 1 septembrie, cu aplicabilitate la 1 septembrie. Este o chestiune pe care am spus-o de mai multe ori: avem nevoie de o perioadă de 30 de zile pentru a opera schimbările”, a spus Dărăban.