Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Furnizorii de gaze şi electricitate vor emite cu întârziere facturile privind consumul pe luna septembrie

  • octombrie 04, 2022
  • Cincu Violeta
gaze-naturale

Furnizorii de gaze şi electricitate vor emite cu întârziere facturile privind consumul pe luna septembrie, deoarece nu au avut timp să-şi adapteze softurile de emitere a facturilor, a anunțat Dana Dărăban, director executiv al Federaţiei Asociaţiilor Companiilor de Utilităţi din Energie (ACUE).

„Cred că toţi furnizorii vor întâmpina probleme în implementarea noilor criterii de selecţie a beneficiarilor, de aplicare a plafonului la anumite marje de consum, ceea ce este foarte posibil să ducă, în anumite situaţii, la întârzieri. Noi am văzut legea adoptată la 1 septembrie, cu aplicabilitate la 1 septembrie. Este o chestiune pe care am spus-o de mai multe ori: avem nevoie de o perioadă de 30 de zile pentru a opera schimbările”, a spus Dărăban.