Klaus Iohannis avertizează că schimbările climatice îi pun în pericol pe români
Klaus Iohannis a avertizat că schimbările climatice au implicații directe asupra siguranţei şi bunăstării cetăţenilor din România, Europa şi întreaga lume. Președintele României a subliniat că „este nevoie de implicarea tuturor” în „cursa contra cronometru pentru limitarea schimbărilor climatice”.
„Provocarea este majoră, dar trebuie să rămânem optimişti că împreună îi putem face faţă”, a spus el, susținând că toate domeniile profesionale trebuie să se unească în lupta pentru planetă.