Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Ministrul afacerilor externe a participat la reuniunea informală a miniştrilor de externe din statele membre ale UE

  • septembrie 20, 2022
  • Cincu Violeta

Miniştrii de externe UE au abordat subiectul agresiunii Rusiei împotriva Ucrainei. Ministrul afacerilor externe, Bogdan Aurescu, a informat în legătură cu evoluţiile recente în sprijinul acordat de România în exportul de cereale din Ucraina prin porturile româneşti, amintind că circa 4 milioane de tone au tranzitat deja România.

De asemenea, ca parte a acţiunilor complexe desfăşurate de România în sprijinirea gestionării crizelor multidimensionale care afectează Ucraina şi Republica Moldova, oficialul român a informat în legătură cu rezultatele foarte bune ale primei reuniuni a Trilateralei miniştrilor de externe în formatul România-Ucraina-Republica Moldova, care a fost inaugurată la Odesa, la 15 septembrie 2022, la care au participat şi miniştrii energiei din cele trei state, precizează sursa citată.