Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Aproape 1.000 de cazuri şi 2 decese COVID-19 au fost raportate în ultimele 24 de ore la nivel național

  • septembrie 19, 2022
  • Cincu Violeta

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 967 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 248 mai multe faţă de ziua anterioară. 224 din cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 43 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

În unităţile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secţii cu COVID-19 este de 1.704 cu 51 mai multe faţă de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 127 persoane, cu 1 mai mult faţă de ziua anterioară. Din cei 127 pacienţi internaţi la ATI, 113 sunt nevaccinaţi.

Din totalul pacienţilor internaţi, 209 sunt minori, 207 fiind internaţi în secţii, cu 19 mai mulţi faţă de ziua anterioară şi 2 la ATI, la fel ca în ziua anterioară. Până astăzi, 66.921 persoane diagnosticate cu infecţie cu SARS-CoV-2 au decedat.

În intervalul 18.09.2022 (10:00) – 19.09.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 2 decese (bărbaţi), fără decese raportate anterior intervalului de referinţă.

Dintre cele 2 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani şi 1 la categoria de vârstă peste 80 de ani. Ambii pacienţii decedaţi prezentau comorbidităţi şi niciunul dintre aceştia nu era vaccinat.