Drulă susține că „statul român a îngropat 300 de milioane de lei în această companie, Blue Air”
Președintele USR, Cătălin Drulă, a vorbit despre cauzele haosului creat în urma anunțului companiei aeriene Blue Air. El spune că în această situație critică am ajuns „exclusiv din vina PNL și PSD”, susținând că „statul român a îngropat 300 de milioane de lei în această companie”.
„Conform ordonanței din 2020, în acest moment, statul ar trebui să devină proprietar pe 75% din compania falimentară Blue Air. Această participație a statului ar fi trebuit gestionată de Ministerul Transporturilor. Cătălin Drulă a afirmat că „domnul Grindeanu, ministrul Transporturilor, adică și «ministrul zborurilor», ar fi trebuit să nu doarmă nopțile știind de această situație”, susține USR.