Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Joi începe o nouă sesiune legislativă a Camerei Deputaţilor şi Senatului

  • septembrie 01, 2022
  • Cincu Violeta

Camera Deputaţilor şi Senatul au fost convocate, joi, în sesiune ordinară. Potrivit Constituţiei, a doua sesiune începe în luna septembrie şi nu poate depăşi sfârşitul lunii decembrie. În prima zi a sesiunii parlamentare sunt aleşi vicepreşedinţii, secretarii şi chestorii fiecărei camere.

„Sunt obiective foarte importante pe care noi le avem în vedere, pentru că au fost o serie întreagă de reglementări pe care le-am aprobat la nivelul Guvernului şi au fost transmise Parlamentului o serie de ordonanţe de urgenţă care au reprezentat jaloane şi ţinte pentru îndeplinirea Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă. Din discuţiile şi agrearea cu reprezentanţii Comisiei, practic, ele se consideră finalizate în momentul în care sunt adoptate şi de către Parlament. Ca atare, obiectivul nostru principal îl reprezintă ca aceste ordonanţe de urgenţă să fie aprobate de Parlament şi să avem certitudinea asigurării coerenţei atragerii banilor din PNRR, precum şi pachetele de legi foarte importante pe care noi le-am asumat în coaliţie, şi anume legile justiţie şi legile educaţiei”, spunea recent premierul Nicolae Ciucă, preşedintele PNL.