Mai multe județe din țară au fost marți sub cod roșu de furtuni, fiind afectate de grindină
Turiștii care au mers marți după-amiază pe traseele din Bucegi au avut de înfruntat o furtună cu grindină măruntă. În câteva minute, muntele s-a albit, pentru că gheața s-a așternut într-un strat considerabil, iar temperatura a scăzut brusc.
În Brăila a fost furtună, astfel că străzile au fost acoperite complet de apă. În același timp, în Bucegi şi în judeţul Bacău a căzut grindină şi peisajul părea mai degrabă unul de iarnă.