Moldova numără cei mai mulți copii lăsați singuri de părinții care au plecat în străinătate
Suceava, Botoşani, Iaşi, Neamţ, Bacău, Prahova, Galaţi și Vaslui sunt județele din Români cu cei mai mulți copii rămași singur acasă, în lipsa părinților plecați la muncă în străinătate, se arată într-un studiu al Asociației Salvați Copiii România.
Mai mult de doi din cinci (44%) dintre copiii ai căror părinţi lucrează în străinătate au rămas în ţară fără mama alături, fie că aceasta este plecată împreună cu tatăl, fie că este singurul părinte plecat din familie, arată o anchetă realizată de Salvaţi Copiii România. Un număr de 21.024 au ambii părinţi plecaţi peste hotare sau provin din familii în care părintele unic susţinător este plecat, potrivit statisticilor oficiale.