O intersecţie din municipiul Botoşani a fost inundată, iar un autoturism a rămas blocat în apă
O intersecţie din municipiul Botoşani a fost inundată, duminică după-amiază, în urma unor ploi torenţiale, au anunţat reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Botoşani. Un autoturism a rămas blocat în apă, iar şoferiţa a sunat la 112 cerând sprijinul pompierilor.
Pompierii militari şi voluntari au intervenit în intersecţia străzilor Împărat Traian cu Octav Onicescu, acolo unde, din cauza ploii abundente s-a acumulat apă pe şosea. O femeie a sunat la 112 că nu mai poate înainta cu autoturismul din cauza apei şi cetăţenii care locuiesc la casele din zonă au cerut ajutor, îngrijoraţi că apa le-ar putea intra in curţi. Salvatorii au reuşit într-un timp foarte scurt să evacueze apă, desfundând rigole stradale care erau colmatate. Pentru ca circulaţia rutieră să se desfăşoare în condiţii normale, aceştia au împins autoturismul până într-o zonă în care nu blochează traficul.