Ministerul Sănătății va distribui tablete cu iodură de potasiu doar în caz de expunere după un incendiu nuclear
Distribuirea de pastile de iodură de potasiu se face în scopul administrării la populaţia de până în 40 de ani numai în caz de expunere după un incident nuclear, precizează Ministerul Sănătăţii.
MS subliniază că este contraindicată administrarea preventivă a comprimatelor.
Pastilele de iod se eliberează în peste 2.500 de farmacii, lista acestora regăsindu-se pe site-ul Ministerului Sănătăţii.