Guvernul urmează să adopte „Planul Național Generic de Pregătire și Răspuns la Evenimente Epidemiologice de Boală Transmisibilă de Importanță Națională”
Guvernul urmează să adopte „Planul Național Generic de Pregătire și Răspuns la Evenimente Epidemiologice de Boală Transmisibilă de Importanță Națională”. Documentul este elaborat de ministerele Sănătății și Afacerilor Interne împreună cu ANSVSA.
Proiectul acestui plan a fost elaborat după doi ani și jumătate de la declanșarea pandemiei de COVID. Documentul urmează să fie asumat sub semnăturile șefului Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, secretarului de stat în Ministerul Sănătății Adriana Pistol și președintelui Autorității Naționale Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), Alexandru Nicolae Bociu.
În cazul producerii unor evenimente epidemiologice sau chiar a unor noi pandemii, de comunicarea către populație se va ocupa o structură militarizată, respectiv Ministerul Afacerilor Interne.