O femeie din București a fost amendată din cauza faptului că a hrănit un urs în zona barajului Vidraru
O femeie din București a fost amendată din cauza faptului că a hrănit un urs în zona barajului Vidraru. Întâmplarea a avut loc de față cu jandarmii care au amendat-o pe femeie cu 500 de lei.
„Jandarmii din cadrul Postului Montan Arefu au constatat, în apropierea barajului Vidraru, prezenţa unui urs, dar şi a unei turiste care hrănea animalul, din autoturismul personal. Animalul sălbatic a fost îndepărtat în mediul natural, iar femeia din municipiul Bucureşti, în vârstă de 35 de ani, a fost sancţionată contravenţional cu amendă în valoare de 500 lei pentru hrănirea animalelor sălbatice de către orice persoană fizică, cu excepţia celor care au calitatea de administrator al fondului cinegetic conform art. 5 lit. t., din HCL Arefu nr. 21/2020”, informează Inspectoratul de Jandarmi Argeş.