Încă un bărbat a fost diagnosticat cu variola maimuţei în România
Încă un bărbat a fost diagnosticat cu variola maimuţei, anunţă, joi, Ministerul Sănătăţii. Este vorba de un pacient din Capitală.
Potrivit MS, un nou caz de variola maimuţei a fost diagnosticat la un bărbat de 40 de ani din Bucureşti.
Starea lui de sănătate este bună iar în prezent este internat. În acest caz a fost declanşată ancheta epidemiologică pentru stabilirea contacţilor direcţi. Până în acest moment, în România au fost diagnosticaţi cu variola maimuţei 16 pacienţi.