Klaus Iohannis cere Parlamentului să reexamineze modificările Legii Educaţiei Naţionale
Klaus Iohannis cere Parlamentului să reexamineze modificările aduse Legii Educaţiei Naţionale care vizează Platforma Naţională de Raportare Unică în Învăţământul Superior: „Dispoziţiile sunt neclare, de natură să genereze probleme în aplicare şi, prin urmare, se impun a fi reanalizate”.
„La data de 25 iunie 2022, Parlamentul României a transmis Preşedintelui României, în vederea promulgării, Legea pentru completarea Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011 (PL-x nr. 538/2021). Actul normativ are ca obiect de reglementare completarea Legii nr. 1/2011, în sensul extinderii competenţelor Ministerului Educaţiei cu atribuţia elaborării şi asigurării mentenanţei unei noi platforme – Platforma Naţională de Raportare Unică în Învăţământul Superior. Faţă de soluţiile legislative adoptate, considerăm că unele dintre dispoziţiile legii menţionate sunt neclare, de natură să genereze probleme în aplicare şi, prin urmare, se impun a fi reanalizate de către Parlament”, declară preşedintele Klaus Iohannis.
Președintele României arată că la art. I pct. 1 al legii supuse reexaminării, cu referire la completarea art. 192 din Legea nr. 1/2011, se prevede că: „Raportările instituţionale solicitate de Ministerul Educaţiei sau de organismele consultative ale acestuia, prevăzute de art. 217, de Institutul Naţional de Statistică şi de Agenţia Română de Asigurare a Calităţii în Învăţământul Superior se vor realiza printr-o raportare anuală unică, prin intermediul Platformei Naţionale de Raportare Unică în Învăţământul Superior”. Aşadar, prin aceste dispoziţii, se înfiinţează o nouă platformă informatică destinată raportării instituţionale anuale unice de date statistice din învăţământul superior.