Un nou caz de variola maimuţei în România a fost depistat la un bărbat din Argeş
A fost diagnosticat un nou caz de variola maimuţei în România, numărul total ajungând, miercuri, la 15 persoane. Este vorba de un bărbat de 38 de ani, din judeţul Argeş.
Potrivit Ministerului Sănătăţii, noul caz de variola maimuţei a fost diagnosticat în cazul unui bărbat de 38 de ani din Argeş. „Simptomele au apărut pe data de 8 iulie. Acesta s-a prezentat la o clinică medicală iar investigaţiile de laborator au confirmat că pacientul este infectat cu variola maimuţei”, potrivit MS.
Bărbatul este internat. În acest caz, a fost declanşată ancheta epidemiologică pentru stabilirea contacţilor direcţi. Până în acest moment, în România au fost diagnosticate cu variola maimuţei 15 persoane.