În jur de 200.000 de români şi străini au tranzitat, marţi, frontierele româneşti
Marţi, prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări, au efectuat formalităţile de control, atât pe sensul de intrare, cât şi pe cel de ieşire, aproximativ 192.700 persoane, cetăţeni români şi străini, cu peste 53.600 mijloace de transport, anunţă Poliţia de Frontieră.
„Pe sensul de intrare în România, au fost 100.194 de persoane, dintre care 9.524 de cetăţeni ucraineni, în scădere cu 3,34 % faţă de ziua precedentă.
Astfel, începând cu data de 10.02.2022 (perioadă pre-conflict), până la data de 05.07.2022, ora 24.00, la nivel naţional, au intrat în România 1.467.085 cetăţeni ucraineni.