20 de copii care erau în tabără, la o pensiune la Lacu Roșu, prezentau simptome de toxiinfecţie alimentară
Marţi seara, mai multe echipaje medicale s-au deplasat la Lacu Roşu, unde 20 de copii care erau în tabără, la o pensiune, prezentau simptome de toxiinfecţie alimentară.
Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Harghita, Alina Ciobotariu, a spus că este vorba despre copii cu vârste cuprinse între 11 şi 13 ani, care sunt evaluaţi medical de echipajele Serviciului de Ambulanţă şi SMURD, dar toţi refuză, deocamdată, transportul la spital.