Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

ANM a emis noi avertizări de Cod galben și portocaliu de caniculă, dar și de ploi torențiale și furtuni în 14 județe

  • iulie 05, 2022
  • Cincu Violeta

Prima alertă Cod galben este valabilă marți și anunță val de căldură și disconfort termic ridicat în toate regiunile.

Disconfortul termic va fi ridicat în zonele de câmpie și de podiș, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. În general temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 36 de grade.

Tot marți este în vigoare un Cod portocaliu tot de caniculă, în județele Satu Mare, Bihor, Arad, Timiș și Caraș Severin.

Astfel, marți, în zonele joase din vestul și nord-vestul țării valul de căldură se va intensifica, iar temperaturile maxime se vor apropia de recordurile absolute ale datei. După-amiaza se vor înregistra frecvent valori de 36…38 de grade.

De marți ora 12:00 până miercuri ora 20:00 va intra în vigoare un Cod galben de vremea rea. Vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, marți în sud-vest, în zona montană și submontană, iar la noapte (5/6 iulie) și miercuri treptat și în vest, centru, nord, nord-est și sud. Vor fi averse cu caracter torențial, frecvente descărcări electrice și pe arii restrânse vijelii și grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși local 25…35 l/mp.