Premierul Nicolae Ciucă a prezentat bilanțul guvernului pe care îl conduce de șapte luni
Premierul Nicolae Ciucă a prezentat bilanțul guvernului pe care îl conduce, după șapte luni de la preluarea mandatului. Oficialul spune că toți miniștrii „au abordat cu multă seriozitate” angajamentele din PNRR. Ciucă a mai spus că „România este astăzi o țară sigură și stabilă social, economic și politic, pregătită sa depășească cu bine efectele crizelor cu care ne confruntăm și să se angajeze pe drumul reformelor, modernizării și dezvoltării”.
„Am preluat responsabilitatea guvernării în urmă cu șapte luni, într-un moment în care economia era afectată de doi ani de pandemie, iar românii aveau nevoie de măsuri ferme care să le aducă siguranță. Am trecut împreună peste criza sanitară, am stabilizat criza energetică, iar acum gestionăm și avem sub control efectele pe care România, asemenea multor state, le resimt ca urmare a războiului din Ucraina. Am acționat coordonat la nivelul Guvernului și Coaliției de Guvernare, în strânsă colaborare cu președintele României. Programul de Guvernare are ca principii de bază transparenţa, rezilienţa, stabilitatea, echitatea şi eficienţa, prin aplicarea cărora punem în centrul preocupărilor noastre cetățeanul”, a spus Ciucă.