ANM a emis noi avertizări de căldură și disconfort termic ridicat, care sunt valabile vineri
ANM a emis noi avertizări de căldură și disconfort termic ridicat, care sunt valabile vineri. Este cod roșu de căldură extremă și disconfort termic deosebit de accentuat în nord-vest, însă și restul regiunilor sunt vizate de avertizările meteorologilor.
Codul roșu vizează temperaturi extreme și disconfort termic deosebit de accentuat, vineri, în județele Arad, Bihor, Satu Mare, Sălaj, Maramureș și Bistrița-Năsăud. În zonele joase din județele respectivee se vor înregistra temperaturi maxime extreme, ce vor atinge și depăși recordurile absolute ale perioadei. Acestea se vor situa în jurul valorilor de 38…39 de grade în județele Arad, Bihor și Satu Mare, iar în Sălaj, Maramureș și Bistrița-Năsăud vor fi 36…37 de grade. Pe parcursul nopților temperaturile se vor menține ridicate și doar în orele dimineților se vor înregistra valori în general de 20…24 de grade.
Codul portocaliu de val de căldură persistent și disconfort termic accentuat este valabil vineri, în zone din Banat, Transilvania și Moldova. Valul de căldură va fi persistent, iar temperaturile (diurne și nocturne) se vor apropia de recordurile absolute ale perioadei. După-amiaza se vor înregistra frecvent valori de 36…38 de grade, iar noaptea nu vor coborî în general sub 18…22 de grade și prin urmare disconfortul termic va fi accentuat.