Emmanuel Macron vine în România pentru a vizita militarii francezi de la Baza Kogălniceanu
Emmanuel Macron, vine astăzi în România. El va merge la Baza militară Mihail Kogălniceanu din județul Constanța, acolo unde se află militarii francezi care pregătesc Grupul de Luptă NATO din România.
Emmanuel Macron, însoţit de miniştrii de externe, Catherine Colonna, şi al apărării, Sebastien Lecornu, va ajunge spre seară la baza Mihail Kogălcineanu, lângă Constanţa.
După ce va fi întâmpinat de premierul român, Nicolae Ciucă, şeful statului francez va discuta cu forţele misiunii Aigle, lansată în cadrul întăririi de către NATO a „poziţiei sale de descurajare şi defensive pe flancul său estic al Europei”.