În anul 2021, în jur de 400 de copii au fost abandonați în spitalele din România
388 de copii au fost părăsiţi în maternităţi şi în alte unităţi sanitare din România pe parcursul anului 2021. Astfel, sunt cu 43 de copii mai puţini faţă de perioada similară din 2020, potrivit informațiilor publicate pe site-ul Autorităţii Naţionale pentru Drepturile Persoanelor cu Dizabilităţi, Copii şi Adopţii (ANDPDCA).
295 de copii au fost părăsiţi în maternităţi, 84 în secţiile de pediatrie, iar nouă au fost lăsaţi în alte secţii de spital. Referitor copiii în această situaţie, care au fost externaţi, 128 s-au reîntors la familiile lor, 30 au fost plasaţi la familii/persoane şi 184 la asistenţi maternali.