Alexandru Rafila susține că succesul vaccinării anti-COVID în ţara noastră a fost unul îndoielnic
Rafila anunță că vaccinurile împotriva infecţiei COVID-19 au reprezentat cea mai spectaculoasă evoluţie din istoria medicinei, spunând, totodată, că un mijloc de protejare a sănătăţii a ajuns un mijloc de dezbatere şi a împărţit lumea în două tabere. Conform acestuia, îngrijorarea societăţii era legată de protecţia sănătăţii, dar şi de traumele care începeau să apară în România şi în multe alte ţări, între acestea fiind închiderea şcolilor, afectarea diverselor activităţi de natură economică, socială.
„Lumea nu era pregătită pentru aşa ceva. Schimbarea a fost extrem de brutală şi, în lipsa unui tratament eficace, în lipsa unui vaccin, în mod evident lucrurile acestea puteau să scape de sub control şi nimeni nu ştia cât timp vor mai dura, mai ales că teama legată de consecinţe – planul mortalităţii – era extrem de mare. Măsurile au fost – era să spun pompieristice, dar nu fac aluzie la nimeni – au fost luate sub presiunea informaţiilor, mai degrabă, decât din punct de vedere al consecinţelor asupra sănătăţii publice. (…) Viaţa a demonstrat că diversele discuţii, teme, apropo de reacţii la diverse vaccinuri, nu cred că sunt sustenabile, pentru că incidentele legate de hipercoagulabilitate, lucruri de acest gen, erau extrem de rare”, a explicat Alexandru Rafila.