Penitenciarul Timișoara vrea să amenajeze o fermă cu peste 1 milion de euro
Penitenciarul din Timișoara are în plan să amenajeze o fermă pentru creșterea vacilor la Buziaș, în cadrul Secției Exterioare pe care o are în zonă.
În cadrul fermei vor fi crescute 60 de vaci cu tot cu viței. În proiect este prevăzută construirea unei hale de 1500 mp, compartimentată, prevăzută cu sisteme de furajare pentru animale și de curățare și depozitare în siguranță a dejecțiilor, bazine, platforme, etc.
Laptele pe care îl vor da vacile va fi folosit la hrana deținuților, iar în acest fel penitenciarul va reduce cheltuielile cu masă acestora.