O femeie în stare foarte gravă din Roman a fost adusă cu elicopterul SMURD la Iași
O femeie de 50 de ani a ajuns în stare foarte gravă la Centrul de Primiri Urgenţe al Spitalului Municipal Roman. Femeia suferise un infarct miocardic acut şi se afla la limita între viaţă şi moarte, conform informaţiilor furnizate de Laura Trifan, purtătorul de cuvânt al instituţiei medicale din Roman.
Medicii urgentişti şi cardiologi au considerat că starea femeii este mult prea gravă pentru posibilităţile de tratament din Roman şi au cerut transferul interclinic. Femeia a fost preluată de un elicopter SMURD de pe stadionul din Roman şi transportată de urgenţă la Institutul de Boli Cardiovasculare „Prof. Dr. George I.M. Georgescu” din Iaşi.