Nicolae Ciucă a transmis, joi, un mesaj de respect şi memorie eternă eroilor români
Joi, Nicolae Ciucă a transmis un mesaj de respect şi memorie eternă eroilor români. Acesta spune că gândurile sunt dedicate, cu recunoştinţă pentru sacrificiul suprem, tuturor celor căzuţi în luptă pentru idealuri şi pentru un destin mai bun al urmaşilor lor. De asemenea, premierul a subliniat importanţa eroilor care s-au jertfit pentru a apăra independenţa şi unitatea ţării noastre.
„Astăzi, România îşi împleteşte simbolic fiinţa creştină şi cea istorică, marcând în acelaşi timp două mari sărbători: Ziua Înălţării Domnului şi Ziua Eroilor. La ora 12 se vor trage clopotele în toate lăcaşurile de cult, se va păstra un moment de reculegere în instituţiile publice şi unităţile de învăţământ, iar după oficierea Sfintei Liturghii de Înălţare vor începe festivităţile de comemorare a eroilor, la mormintele şi operele comemorative de război româneşti, precum şi la cele străine de pe teritoriul României. Spre a omagia memoria celor care s-au jertfit pe câmpul de luptă de-a lungul istoriei, se întâlnesc astăzi în faptă şi gând Guvernul României, Biserica Ortodoxă Română, autorităţile locale, asociaţii şi organizaţii neguvernamentale, cetăţenii care vin să fie prezenţi la manifestaţii – şi le mulţumim că ne sunt alături”, afirmă, cu prilejul Zilei Eroilor, Nicolae Ciucă.