Fostul vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Suceava este trimis în judecată după ce a fost prins când primea 40.000 de euro mită
Fostul vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Suceava, Silviu-Cristinel Creţu, a fost prins în flagrant în sediul instituţiei când primea 40.000 de euro. Acesta a fost trimis în judecată de DNA pentru luare de mită şi trafic de influenţă.
Potrivit DNA, în cursul lunii decembrie 2020, Creţu ar fi primit de la administratorul unei societăţi comerciale suma de 40.000 euro, lăsându-l să creadă că va interveni pe lângă persoanele din cadrul Consiliului Judeţean Suceava cu atribuţii de decizie în derularea contractelor de reabilitare de drumuri, astfel încât derularea a două acorduri contractuale încheiate de instituţie cu o asociere la care firma omului de afaceri este parte să decurgă fără impedimente. Aceste demersuri ar fi avut loc în contextul unor neînţelegeri între autoritatea judeţeană Suceava, beneficiara proiectului, şi asocierea din care face parte firma omului de afaceri, iar contractele de lucrări vizau reabilitarea unor loturi din cadrul Proiectului regiunea nord-est axă rutieră strategică 1: Iaşi-Suceava.