Cătălin Drulă vorbește despre măsurile anunţate de coaliţie: E ca în povestea aia, mă las de fumat începând de luni
Cătălin Drulă declară că noile măsuri sociale şi economice „arată decuplarea de realitate a acestei coaliţii care ne guvernează şi cum ne duce către faliment acest set de măsuri. Principala problemă, cum spunea şi guvernatorul BNR, a României este de natură fiscală în acest moment, adică avem un deficit bugetar prea mare, cheltuim într-un ritm ameţitor şi ne împrumutăm în fiecare secundă câte 500 de euro, făcusem un calcul, la patru lei cheltuiţi din bugetul de stat încă doi sunt împrumutaţi, unul pentru cheltuielile actuale şi unul ca să acoperim datoriile din trecut şi vine acest pachet de măsuri, care anunţă şi mai multe cheltuieli”.
De asemenea, Drulă spune că „pe partea de reducere a deficitului bugetar, măsurile sunt de tipul promisiunilor, vom îmbunătăţi colectarea, PNRR-ul de care-şi bat joc o să meargă mai bine, iar la cele două măsuri care sunt să zicem concrete, acolo e cel mai revoltător: suspendarea angajărilor la stat începând cu 1 iulie. Păi, asta e ca în povestea aia, mă las de fumat începând de luni. Adică îşi mai dau încă o lună şi ceva să continue această frenezie a angajărilor pe care noi o reclamăm de luni de zile. De opt luni de zile, de când sunt la guvernare, se angajează în draci peste tot, se creează sinecuri şi posturi la stat şi cresc cheltuielile statului, pe taxele pe care le dau românii. Când vorbim de diminuarea cheltuielilor bugetare, acolo există o virgulă după cei 10%, <cu excepţia celor cu investiţiile, cu salariile, cu pensiile şi cu asistenţa socială>. Păi, mai rămân doar bunuri şi servicii, care reprezintă 13% din bugetul general consolidat (…). Ăsta este modelul de stat mare, socialist, cu epoleţi, care îndreaptă România în momentul de faţă către faliment”.