Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Președintele României a promulgat proiectul de lege prin care cei care lucrează în domeniul agricol și în industria alimentară nu vor mai plăti impozitul pe venit

  • mai 18, 2022
  • Cincu Violeta

Președintele României a promulgat proiectul de lege prin care cei care lucrează în domeniul agricol și în industria alimentară nu vor mai plăti impozitul pe venit și contribuția la sănătăte și, opțional, nici Pilonul II de pensii. Măsurile se vor aplica în perioada iunie 2022 – decembrie 2028.

Legea potrivit căreia salariații din agricultură și din industria alimentară nu vor mai plăti impozitul pe venit se aplică pentru salariile între 3.000 și 30.000 de lei/lună, dacă salariații lucrează cu normă întreagă (adică opt ore pe zi și 40 de ore pe săptămână). Pentru sumele ce depășesc 30.000 de lei se vor calcula și plăti taxele salariale obișnuite.