Primăria Capitalei a trimis un convoi umanitar către Ucraina pentru a sprijini cu medicamente și materiale sanitare
Convoiul umanitar al Primăriei București pentru Ucraina a plecat miercuri după-amiază din Chitila, a transmis, pe pagina sa de Facebook, primarul general Nicuşor Dan. În maşini sunt medicamente şi materiale sanitare.Acesta va fi urmat de alte transporturi asemănătoare, fiind realizat în parteneriat cu Crucea Roşie.
„Am trimis vecinilor ucraineni medicamente şi materiale sanitare, achiziţionate de Primăria Capitalei prin ASSMB, în urma unei iniţiative a grupului liberal din Consiliul General al Municipiului Bucureşti. Am coordonat achiziţiile cu reprezentanţii ambasadei Ucrainei în România, astfel încât ceea ce trimitem să răspundă celor mai presante nevoi ale vecinilor noştri. Acesta e doar un prim transport, iar în curând vom trimite noi ajutoare umanitare către Kiev şi către Ucraina”, a anunţat primarul Nicuşor Dan.