Un tânăr cu permis de conducere de doar o lună a fost prins cu 135 km/oră în localitate
Un tânăr de 19 ani din Galaţi, care arepermis de conducere de numai o lună, s-a ales cu o amendă de 2.900 de lei şi suspendarea dreptului de a conduce pentru patru luni, după ce a fost depistat circulând cu 135 de km/h în localitate, informează, sâmbătă, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Galaţi.
Poliţiştii Biroului Drumuri Naţionale şi Europene au oprit în trafic pe DN 25, în comuna Lieşti, un autoturism pe care aparatul radar îl înregistrase circulând cu 135 de km/h, pe un tronson de drum cu viteză maximă legală admisă 50 de km/h. La volanul autoturismului, au identificat un tânăr de 19 ani, din comuna Lieşti, în urma verificărilor constatând că aceasta avea permis de conducere din data de 31 martie 2022.