Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Se împlinesc 17 de ani de la semnarea tratatului de aderare a României la UE

  • aprilie 25, 2022
  • Cincu Violeta
Nicolae-Ciuca

Se împlinesc 17 de ani de la semnarea tratatului de aderare a României la UE. Premierul Nicolae Ciucă susţine, într-un mesaj adresat cu ocazia împlinirii a 17 ani de la semnarea Tratatului de aderare a României la Uniunea Europeană, că a fost o alegere bună pentru România şi enumeră beneficiile pe care le-a adus apartenenţa ţării la UE.

„Privind în urmă la beneficiile pe care ni le-a adus apartenenţa la Uniunea Europeană, avem suficiente motive să apreciem că a fost o alegere bună pentru România şi pentru români: triplarea produsului intern brut al României comparativ cu cel înregistrat la momentul aderării, stabilitate economică şi socială, liberă circulaţie pentru cetăţeni, bunuri şi servicii, acces liber pe piaţa unică europeană pentru antreprenorii români şi sprijin acordat prin finanţările europene”, precizează Nicolae Ciucă.