România va primi încă 9 milioane de doze de vaccin anti-COVID, deși ministrul Rafila anunță că „depozitele sunt pline”
În următoarele trei luni, aprilie, mai și iunie, Ministerul Sănătăţii mai are de primit 9 milioane de doze de vaccin anti-COVID, a declarat joi ministrul Alexandru Rafila, în condițiile în care depozitele sunt pline. Miercuri, Nicolae Ciucă a declarat că la ministerul Sănătății este în lucru o analiză pentru a vedea dacă se poate lua decizia renunțării la contractele pentru vaccinul anti-COVID.
„Depozitele sunt pline şi din păcate nu avem la dispoziţie un mecanism acceptabil care să facă posibilă amânarea livrării cel puţin a acestor doze, în condiţiile în care este aproape imposibil în momentul de faţă să le comercializezi. Multe state europene au depozitele pline. Ceea ce am reuşit noi să vindem în ianuarie şi februarie, 7,5 milioane de doze de vaccin, care au însemnat o economie de aproximativ 150 de milioane de euro în momentul de faţă, nu mai este posibil şi ideea noastră este să putem să găsim o abordare la nivelul Comisiei Europene, întrucât Comisia Europeană este cea care a încheiat aceste contracte iniţiale, cât să putem să găsim o soluţie în care să nu risipim nici vaccinurile, nici fondurile publice şi să le oferim în continuare celor care au nevoie de ele”, a spus Alexandru Rafila