Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Ce se întâmplă cu școlile? Sorin Cîmpeanu anunță că următoarele două săptămâni vor fi grele pentru toată lumea

  • ianuarie 31, 2022
  • Diana Nechita

Elevi din peste 100 de școli învață de astăzi online, din cauza tulpinii Omicron. În ultima săptămână, tulpina a infectat peste 27.000 de copii, iar părinții primesc continuu informări despre colegi ai copiilor sau profesori care s-au îmbolnăvit.

Ministrul Educației anunță că școlile rămân deschise. Există păreri, inclusiv medicale, care contestă principiul după care se decide trecerea la școala online, și anume gradul de ocupare a paturilor COVID din spitale.

„Va trebui să înțelegem că următoarele două săptămâni, dincolo de subiectul școlii, vor fi săptămâni grele pentru toată lumea. Regula se va păstra: atunci când un județ va depăși 75 la sută (grad de ocupare în spitale) joi, următoarea săptămână va fi în online”, a spus ministrul educației.