Ministrul Tanczos Barna anunță cum vor funcționa Programele Rabla Clasic şi Rabla Plus în anul 2022
Pe data de 13 ianuarie 2022, Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Barna Tanczos, susţine o conferinţă de presă privind lansarea Programelor Rabla Clasic şi Rabla Plus – ediţia 2022, precum şi noutăţile aferente celor două programe. Potrivit sursei citate, la conferinţa de presă va participa şi preşedintele Administraţiei Fondului pentru Mediu, Lorand-Arpad Fulop.
Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a anunțat luni, pe data de 10 ianuarie, că proprietarii mașinilor mai vechi de zece ani care le duc la casat ar putea primi 6.000 de lei fără să fie obligați să cumpere alta prin programul ,,Rabla”.
Ministrul a precizat că are în vedere o astfel de inițiativă menită să scadă vârsta parcului auto. Barna a dat exemplul Primăriei Sfântu Gheorghe unde, din noiembrie 2021, funcționează un program local prin care locuitorii care renunță la mașinile vechi primesc 3.000 de lei.