Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Bucureștiul intră în scenariul roșu după ce rata de infectare COVID a depășit pragul de 3 cazuri la mie

  • ianuarie 12, 2022
  • Cincu Violeta
scenariul-roșu-București

Rata de infectare COVID-19 în București a depășit pragul de 3 la mie, astfel că, începând de luni, școlile cu rata de vaccinare a personalului sub 60% urmează să treacă în online.

Prefectura Capitalei a anunțat deja că la ora 15.00 este convocată ședința Comitetului Municipiului București pentru Situații de Urgență (CMBSU). De la pragul de 3 la mie al ratei de incidență, restaurantele, cinematografele, sălile de fitness și alte activități mai pot funcționa până la maximum 30% din capacitate, iar comitetul pentru situații de urgență trebuie să adopte o hotărâre în acest sens.

Cea mai mare incidență cu SARS-CoV-2 în Capitală a fost atinsă pe 22 octombrie 2021 – 16,54 cazuri la mia de locuitori, apoi a scăzut până la 0,61, iar de la Crăciun a reînceput creșterea.