Radio Hit
Asculta Live
 

HIT play live

Green Arrow

Crăciunul se simte deja în magazinele din țară. Brazii au apărut în piețele din România

  • noiembrie 09, 2021
  • Diana Nechita

În multe magazine din țară a venit deja Crăciunul. Fie că vorbim de decorațiunile de sărbători și de brazi, fie că aducem în discuție scumpirile din această perioadă, Crăciunul se simte deja în lanțurile de magazine. Brazii au început deja să fie livrați în toată țara. Prețurile pornesc de la 70-80 de lei și pot ajunge până la câteva mii de lei pentru un singur brad.

În medie, prețul unui brad artificial este de 400 de lei. Totuși, dacă este să vorbim despre materialul din care este făcut și de aspectul acestuia, un brad artificial poate depăși chiar și prețul de 1.000 de lei. Scumpirile se simt mai ales la decorațiuni, cu aproape 40% mai mult la preț față de anul trecut.

Mulți clienți spun însă că anul acesta vor fi mai cumpătați. Scumpirile la brazii artificiali și decorațiunile de Crăciun vin pe fondul crizei din China. Nu mai există materie primă pentru confecționarea produselor, iar timpul de livrare e acum de două ori mai mare față de perioada dinainte de pandemie.